You are using a version of the website built for webcrawlers and people whose devices cannot use javascript.
Some functionality will not be available.
Warning: This page is an archive.
General administrative information and links are not current and should not be used.
Contents (2016 - 63)
Skip to content
Biodiversity Conservation Act 2016 No 63
Current version for 10 December 2018 to date (accessed 12 December 2018 at 17:58)
Schedule 2
Schedule 2 Threatened ecological communities
(Section 4.2)
Note.
 Any ecological community that is listed under the Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 of the Commonwealth is marked with an asterisk.
Part 1 Critically endangered ecological communities
 
Agnes Banks Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Artesian Springs Ecological Community in the Great Artesian Basin (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Blue Gum High Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
*
Cumberland Plain Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Eastern Suburbs Banksia Scrub in the Sydney Basin Bioregion (as described in the notice of, and reasons for, the Final Determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Elderslie Banksia Scrub Forest (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Gnarled Mossy Cloud Forest on Lord Howe Island (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Hunter Valley Weeping Myall Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Hygrocybeae Community of Lane Cove Bushland Park in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Kincumber Scribbly Gum Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Lagunaria Swamp Forest on Lord Howe Island (as described in the final determination of the Scientific Community to list the ecological community)
 
Mallee and Mallee-Broombush dominated woodland and shrubland, lacking Triodia, in the NSW South Western Slopes Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Marsh Club-rush Sedgeland in the Darling Riverine Plains Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
*
New England Peppermint (Eucalyptus nova-anglica) Woodland on Basalts and Sediments in the New England Tableland Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Community to list the ecological community)
 
Porcupine Grass—Red Mallee—Gum Coolabah hummock grassland/low sparse woodland in the Broken Hill Complex Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Robertson Basalt Tall Open-forest in the Sydney Basin and South Eastern Highlands Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Shale Sandstone Transition Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Snowpatch Feldmark in the Australian Alps bioregion (as described in the notice of, and reasons for, the Final Determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Snowpatch Herbfield in the Australian Alps bioregion (as described in the notice of, and reasons for, the Final Determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Sun Valley Cabbage Gum Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Windswept Feldmark in the Australian Alps Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
Part 2 Endangered ecological communities
 
Acacia loderi Shrublands (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Acacia melvillei Shrubland in the Riverina and Murray-Darling Depression Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Allocasuarina luehmannii Woodland in the Riverina and Murray-Darling Depression Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Araluen Scarp Grassy Forest in the South East Corner Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Bangalay Sand Forest of the Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Ben Halls Gap National Park Sphagnum Moss Cool Temperate Rainforest (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Blue Mountains Basalt Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Blue Mountains Shale Cap Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Brigalow within the Brigalow Belt South, Nandewar and Darling Riverine Plains Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Brigalow-Gidgee woodland/shrubland in the Mulga Lands and Darling Riverine Plains Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Brogo Wet Vine Forest in the South East Corner Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Byron Bay Dwarf Graminoid Clay Heath Community (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Cadellia pentastylis (Ooline) community in the Nandewar and Brigalow Belt South Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Carbeen Open Forest community in the Darling Riverine Plains and Brigalow Belt South Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Carex Sedgeland of the New England Tableland, Nandewar, Brigalow Belt South and NSW North Coast Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Castlereagh Swamp Woodland Community (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Central Hunter Grey Box—Ironbark Woodland in the New South Wales North Coast and Sydney Basin Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Central Hunter Ironbark—Spotted Gum—Grey Box Forest in the New South Wales North Coast and Sydney Basin Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Coastal Cypress Pine Forest in the New South Wales North Coast Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Coastal Saltmarsh in the New South Wales North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Coastal Upland Swamp in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Cooks River/Castlereagh Ironbark Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Coolac-Tumut Serpentinite Shrubby Woodland in the NSW South Western Slopes and South Eastern Highlands Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Coolibah-Black Box Woodland in the Darling Riverine Plains, Brigalow Belt South, Cobar Peneplain and Mulga Lands Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Dry Rainforest of the South East Forests in the South East Corner Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Duffys Forest Ecological Community in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Freshwater Wetlands on Coastal Floodplains of the New South Wales North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Fuzzy Box Woodland on alluvial soils of the South Western Slopes, Darling Riverine Plains and Brigalow Belt South Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Genowlan Point Allocasuarina nana heathland (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Grey Box—Grey Gum Wet Sclerophyll Forest in the NSW North Coast Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Halosarcia lylei low open-shrubland in the Murray Darling Depression Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Howell Shrublands in the New England Tableland and Nandewar Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act published in the Gazette on 2 December 2011)
 
Hunter Floodplain Red Gum Woodland in the NSW North Coast and Sydney Basin Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Hunter Lowland Redgum Forest in the Sydney Basin and New South Wales North Coast Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Hunter Valley Vine Thicket in the NSW North Coast and Sydney Basin Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Illawarra Lowlands Grassy Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Illawarra Subtropical Rainforest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Inland Grey Box Woodland in the Riverina, NSW South Western Slopes, Cobar Peneplain, Nandewar and Brigalow Belt South Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Kurnell Dune Forest in the Sutherland Shire and City of Rockdale (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Kurri Sand Swamp Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Littoral Rainforest in the New South Wales North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Low woodland with heathland on indurated sand at Norah Head (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Lower Hunter Spotted Gum—Ironbark Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Lowland Grassy Woodland in the South East Corner Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Lowland Rainforest in the NSW North Coast and Sydney Basin Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Lowland Rainforest on Floodplain in the New South Wales North Coast Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Maroota Sands Swamp Forest (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
McKies Stringybark/Blackbutt Open Forest in the Nandewar and New England Tableland Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Melaleuca armillaris Tall Shrubland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Milton Ulladulla Subtropical Rainforest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Moist Shale Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Montane Peatlands and Swamps of the New England Tableland, NSW North Coast, Sydney Basin, South East Corner, South Eastern Highlands and Australian Alps Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Mt Canobolas Xanthoparmelia Lichen Community (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Mount Gibraltar Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Mount Kaputar high elevation and dry rainforest land snail and slug community in the Nandewar and Brigalow Belt South Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Myall Woodland in the Darling Riverine Plains, Brigalow Belt South, Cobar Peneplain, Murray-Darling Depression, Riverina and NSW South Western Slopes bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Native Vegetation on Cracking Clay Soils of the Liverpool Plains (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Newnes Plateau Shrub Swamp in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
O’Hares Creek Shale Forest (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Pilliga Outwash Ephemeral Wetlands in the Brigalow Belt South Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Pittwater and Wagstaffe Spotted Gum Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Quorrobolong Scribbly Gum Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Ribbon Gum—Mountain Gum—Snow Gum Grassy Forest/Woodland of the New England Tableland Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
River-Flat Eucalypt Forest on Coastal Floodplains of the New South Wales North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Robertson Rainforest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Sandhill Pine Woodland in the Riverina, Murray-Darling Depression and NSW South Western Slopes Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
*
Semi-evergreen Vine Thicket in the Brigalow Belt South and Nandewar Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Shale Gravel Transition Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Southern Highlands Shale Woodlands in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Southern Sydney sheltered forest on transitional sandstone soils in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Subtropical Coastal Floodplain Forest of the New South Wales North Coast Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Swamp Oak Floodplain Forest of the New South Wales North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Swamp Sclerophyll Forest on Coastal Floodplains of the New South Wales North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Sydney Freshwater Wetlands in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
*
Sydney Turpentine-Ironbark Forest (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Tableland Basalt Forest in the Sydney Basin and South Eastern Highlands Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Tablelands Snow Gum, Black Sallee, Candlebark and Ribbon Gum Grassy Woodland in the South Eastern Highlands, Sydney Basin, South East Corner and NSW South Western Slopes Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
The Shorebird community occurring on the relict tidal delta sands at Taren Point (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Themeda grassland on seacliffs and coastal headlands in the NSW North Coast, Sydney Basin and South East Corner Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Umina Coastal Sandplain Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Upland Wetlands of the Drainage Divide of the New England Tableland Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Warkworth Sands Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Western Sydney Dry Rainforest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
*
White Box Yellow Box Blakely’s Red Gum Woodland (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
White Gum Moist Forest in the NSW North Coast Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
Part 3 Vulnerable ecological communities
 
Blue Mountains Swamps in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)
 
Castlereagh Scribbly Gum Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Hunter Valley Footslopes Slaty Gum Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Lower Hunter Valley Dry Rainforest in the Sydney Basin and NSW North Coast Bioregions (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2 of the TSC Act)