You are using a version of the website built for webcrawlers and people whose devices cannot use javascript. Some functionality may not be available.
Contents (1995 - 101)
Skip contents
Threatened Species Conservation Act 1995 No 101
Current version for 14 July 2017 to date (accessed 25 July 2017 at 02:59)
Schedule 1A
Schedule 1A Critically endangered species and ecological communities
(Section 6)
Part 1 Critically endangered species
Animals
Vertebrates
Amphibians
Hylidae
*
Litoria castanea (Steindachner, 1867)
Yellow-spotted Tree Frog
*
Litoria spenceri Dubois, 1984
Spotted Tree Frog
*
Litoria piperata Tyler & Davis, 1985
Peppered Tree Frog
Myobatrachidae
*
Pseudophryne corroboree Moore, 1953
Southern Corroboree Frog
*
Pseudophryne pengilleyi Wells and Wellington, 1985
Northern Corroboree Frog
Reptiles
Chelidae
 
Myuchelys georgesi (Cann, 1997)
Bellinger River Snapping Turtle
Birds
Accipitridae
*
Erythrotriorchis radiatus (Latham, 1801)
Red Goshawk
Turnicidae
*
Turnix melanogaster (Gould, 1837)
Black-breasted Button-quail
Burhinidae
 
Esacus magnirostris Vieillot, 1818
Beach Stone-curlew
Charadriidae
 
Thinornis rubricollis (Gmelin, 1789)
Hooded Plover
Cacatuidae
 
Calyptorhynchus banksii banksii (Latham, 1790)
Red-tailed Black-Cockatoo (coastal subspecies)
Columbidae
*
Geophaps scripta scripta (Temminck, 1821)
Squatter Pigeon (southern subspecies)
Psittacidae
*
Cyclopsitta diophthalma coxeni Gould, 1867
Coxen’s Fig-Parrot
*
Neophema chrysogaster (Latham, 1790)
Orange-bellied Parrot
Maluridae
*
Amytornis modestus inexpectatus (Mathews, 1912)
Thick-billed Grasswren (central NSW subspecies)
*
Amytornis modestus obscurior (Mathews, 1923)
Thick-billed Grasswren (north-west NSW subspecies)
Meliphagidae
*
Anthochaera phrygia (Shaw, 1794)
Regent Honeyeater
*
Manorina melanotis (Wilson, 1911)
Black-eared Miner
Pachycephalidae
*
Pachycephala rufogularis Gould, 1841
Red-lored Whistler
Mammals
Muridae
 
Pseudomys desertor Troughton, 1932
Desert Mouse
*
Pseudomys fumeus Brazenor, 1934
Smoky Mouse
Potoroidae
*
Potorous longipes Seebeck and Johnston, 1980
Long-footed Potoroo
Invertebrates
Mollusca
Charopidae
*
Mystivagor mastersi (Brazier, 1872)
Masters Charopid Land Snail
*
Pseudocharopa ledgbirdi (Etheridge, 1889)
Mount Lidgbird Charopid Land Snail
*
Pseudocharopa whiteleggei (Etheridge, 1889)
Whitelegge’s Land Snail
Helicarionidae
*
Gudeoconcha sophiae magnifica Iredale, 1944
Magnificent Helicarionid Land Snail
Arthropoda
Insecta
Phasmatodea
Phasmatidae
*
Dryococelus australis (Montrouzier, 1855)
Lord Howe Island Phasmid
Lepidoptera
Lycaenidae
 
Jalmenus eubulus Miskin, 1876
 
Plants
Araucariaceae
*
Wollemia nobilis W.G. Jones, K.D. Hill & J.M. Allen
Wollemi Pine
Arecaceae
 
Lepidorrhachis mooreana (F. Muell.) O.F. Cook
Little Mountain Palm
Convolvulaceae
*
Calystegia affinis Endl.
 
Dilleniaceae
*
Hibbertia sp. Bankstown (R.T. Miller & C.P. Gibson s.n. 18/10/2006)
 
 
Hibbertia fumana Sieber ex Toelken
 
 
Hibbertia spanantha Toelken & A.F. Rob.
 
Euphorbiaceae
*
Fontainea oraria Jessup & Guymer
 
Fabaceae
 
 
Bossiaea fragrans K.L. McDougall
 
*
Glycine latrobeana (Meisn.) Benth.
 
*
Pultenaea sp. Genowlan Point (Allen s.n., 29 Nov. 1997)
 
*
Pultenaea elusa (J.D. Briggs & Crisp) R.P.J. de Kok
 
Gentianaceae
 
*
Gentiana bredboensis L.G. Adams
 
*
Gentiana wingecarribiensis L. Adams
Wingecarribee Gentian
Haloragaceae
 
 
Myriophyllum implicatum Orchard
 
Lamiaceae
*
Prostanthera marifolia R. Br.
 
Malvaceae
 
Lasiopetalum behrii F. Muell.
 
Myrtaceae
 
Callistemon megalongensis (Craven & S.M. Douglas) Udovicic & R.D. Spencer
Megalong Valley Bottlebrush
 
Callistemon purpurascens S.M. Douglas & S. David
 
*
Eucalyptus imlayensis Crisp & Brooker
 
*
Eucalyptus recurva Crisp
 
 
Eucalyptus sp. Cattai (Gregson s.n., 28 Aug 1954)
 
Orchidaceae
 
Caladenia attenuata (Brinsley) D.L. Jones
 
 
Corunastylis sp. Charmhaven (NSW896673)
 
 
Diuris flavescens D.L. Jones
 
*
Genoplesium insigne D.L. Jones
 
 
Genoplesium littorale D.L. Jones
Tuncurry Midge Orchid
*
Genoplesium plumosum (Rupp) D.L. Jones & M.A. Clem.
 
 
Prasophyllum bagoense D.L. Jones
 
 
Prasophyllum canaliculatum D.L. Jones
 
*
Prasophyllum fuscum R. Br. sensu stricto
 
 
Prasophyllum innubum D.L. Jones
 
 
Prasophyllum keltonii D.L. Jones
 
 
Prasophyllum sp. Majors Creek (Jones 11084)
 
 
Prasophyllum sp. Moama (D.L. Jones 19276)
 
*
Pterostylis despectans (Nicholls) M.A. Clem & D.L. Jones
 
 
Pterostylis oreophila Clemesha
 
 
Pterostylis ventricosa (D.L. Jones) G.N. Backh.
 
*
Pterostylis vernalis (D.L. Jones) G.N. Backh.
 
 
Thelymitra adorata Jeanes
Wyong Sun Orchid
 
Thelymitra kangaloonica Jeanes
 
 
Thelymitra atronitida Jeanes
 
Orobanchaceae
*
Euphrasia arguta R. Br.
 
Poaceae
*
Elymus multiflorus subsp. kingianus (Endl.) de Lange & R. O. Gardner
 
Proteaceae
 
Banksia conferta A.S. George subsp. conferta
 
 
Banksia vincentia Stimpson & P.H. Weston
 
*
Grevillea caleyi R. Br.
 
*
Grevillea iaspicula McGill.
 
 
Grevillea ilicifolia (R.Br.) R.Br. subsp. ilicifolia
 
*
Persoonia pauciflora P.H. Weston
North Rothbury Persoonia
Rhamnaceae
 
Pomaderris delicata N.G. Walsh & F. Coates
 
*
Pomaderris reperta N.G. Walsh & F. Coates
 
 
Pomaderris walshii J.C. Millott & K.L. McDougall
 
Rutaceae
 
Phebalium speciosum I. Telford
 
*
Zieria adenophora Blakely
 
*
Zieria buxijugum J.D. Briggs & J.A. Armstr.
 
*
Zieria formosa J.D. Briggs & J.A. Armstr.
 
*
Zieria parrisiae J.D. Briggs & J.A. Armstr.
 
Sapindaceae
 
 
Dodonaea stenozyga F. Muell.
 
Editorial note.
 Hibbertia fumana Sieber ex Toelken, referred to in Gazette No 117 of 16 December 2016, page 3663, is provisionally listed in the Part in accordance with Division 4 of Part 2 of this Act. A provisional listing of a species ceases to have effect if the Scientific Committee makes a final determination to list, or not to list, the species or on the expiration of 12 months after the provisional listing, whichever first occurs.
Part 2 Critically endangered ecological communities
 
Agnes Banks Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Artesian Springs Ecological Community in the Great Artesian Basin (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Blue Gum High Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2)
*
Cumberland Plain Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Elderslie Banksia Scrub Forest (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Gnarled Mossy Cloud Forest on Lord Howe Island (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Hunter Valley Weeping Myall Woodland in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Hygrocybeae Community of Lane Cove Bushland Park in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Kincumber Scribbly Gum Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Lagunaria Swamp Forest on Lord Howe Island (as described in the final determination of the Scientific Community to list the ecological community)
 
Mallee and Mallee-Broombush dominated woodland and shrubland, lacking Triodia, in the NSW South Western Slopes Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Marsh Club-rush Sedgeland in the Darling Riverine Plains Bioregion (as described in the determination of the Scientific Committee under Division 5 of Part 2)
*
New England Peppermint (Eucalyptus nova-anglica) Woodland on Basalts and Sediments in the New England Tableland Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Community to list the ecological community)
 
Porcupine Grass – Red Mallee – Gum Coolabah hummock grassland/low sparse woodland in the Broken Hill Complex Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
*
Robertson Basalt Tall Open-forest in the Sydney Basin and South Eastern Highlands Bioregions (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Shale Sandstone Transition Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Sun Valley Cabbage Gum Forest in the Sydney Basin Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)
 
Windswept Feldmark in the Australian Alps Bioregion (as described in the final determination of the Scientific Committee to list the ecological community)